Dom Natura
Kategoria:

Natura

Reklama

Konkurs został zorganizowany przez lokalne stowarzyszenie leśne. 32-metrowy parasol Metrosideros, który zdobył nagrodę, rośnie w pobliżu Karamea, na zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Jest nazywany „chodzącym” ze względu na dwa oddzielne pnie, które przypominają nogi.

Jak twierdzą organizatorzy, zostało ono polubione za swój nietypowy wygląd i ciekawą biografię. Czterdzieści dwa procent mieszkańców zagłosowało na ratu i pokonała ona nawet wierzbę z jeziora Wanaka, która jest uważana za najczęściej fotografowane drzewo Nowej Zelandii.

Strony: 1 2

Reklama

Ten „ostatni z Mohikanów” był mężczyzną i dlatego wszyscy jego potomkowie, których obecnie można spotkać jedynie w ogrodach botanicznych, również są płci męskiej. Naukowcy próbują ożywić ten gatunek poprzez naturalną reprodukcję, ale w tym przypadku pojawia się problem: nie znaleziono roślin żeńskich do zapylania.

Aby zwiększyć skuteczność poszukiwań, naukowcy wykorzystują drony, latając nimi nad lasem Ngoye, który nie został jeszcze w 100 procentach zbadany. Drony są wyposażone w kamery wielospektralne, które skanują tysiące akrów lasu. Drony wykonały ostatnio ponad 15 000 zdjęć roślinności, a to dopiero początek.

Strony: 1 2

Reklama

Niebiańskie Imperium było dumne z tego cudu natury: otrzymał nawet najwyższą ocenę turystyczną AAAAAA i został wpisany na listę znaczących obiektów dziedzictwa geologicznego według UNESCO.

Jednak niedawno w sieciach społecznościowych pojawiło się wideo, w którym turysta o pseudonimie Farisvov odsłania słynny wodospad. Według autora, jak się okazało, niełatwo było mu dotrzeć na szczyt wodospadu, aby zobaczyć… rurę. Na ujęciu rura rzeczywiście jest widoczna, „zasilając” wodospad i sprawiając, że kaskady wody są bardziej spektakularne.

W rezultacie kierownictwo instytucji zostało zmuszone do przyznania się do oszustwa. Od razu zaznaczyło jednak, że nie zamierzało rozczarować podróżnych, a jedynie uciec się do „drobnych poprawek”.

Strony: 1 2

Reklama

Tacy przedstawiciele fauny wytwarzają ramety, klony, które są w stanie oddzielić się i stać się niezależne. Nazywa się to rozmnażaniem wegetatywnym, a zasada ta jest bardzo powszechna w królestwach zwierząt, grzybów i roślin.

Zmienność genetyczną w obrębie ramet można wykorzystać do określenia wieku. Podczas wzrostu głównej części organizmu mogą wystąpić mutacje, które ostatecznie utrwalają się i gromadzą w potomstwie ramet. Te informacje odczytuje „zegar genetyczny”, porównując przodków z potomkami.

Strony: 1 2

Reklama

Od setek lat ludzie gromadzą się w mieście San w południowym Mali, aby wziąć udział w tak zwanym Sanke-mon, zbiorowym rytuale połowowym, który odbywa się co roku w czerwcu i rozpoczyna się od ofiar i ofiar dla duchów wodnych stawu Sanke. Rytuał ten, któremu towarzyszą zamaskowane tańce i tradycyjne stroje, został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Masowe połowy zbiegają się w czasie z datą założenia miasta i początkiem pory deszczowej, ale zmiany klimatyczne i fale upałów zakłócają wielowiekową tradycję. Szef miejscowości, Mamadou Lamine Traoré, powiedział AP, że staw Sanke zaczyna zanikać.

Lokalni meteorolodzy twierdzą, że fale upałów w ostatnich latach spowodowały stopniowe wysychanie stawu. Mówią, że tegoroczne odczyty temperatury osiągnęły rekordowy poziom 48,5 stopni Celsjusza, co również doprowadziło do wzrostu liczby zgonów wśród ludności. Czerwony Krzyż powiedział, że niewystarczające dane z regionu uniemożliwiają im ustalenie dokładnej liczby zgonów z powodu fali upałów, ale liczba ta może wynosić setki, jeśli nie tysiące.

Strony: 1 2

Reklama