Dom Zwierzęta
Kategoria:

Zwierzęta

Reklama

W laboratorium poszczególne ryby miały trudności z radzeniem sobie z silnym turbulentnym przepływem: musiały używać ogonów i głów do walki z prądem, co skutkowało 2,5-krotnie większym wydatkiem energetycznym w porównaniu do pływania w spokojnej wodzie.

Niemniej jednak stado ryb było chronione przed turbulencjami przez rybę lidera kontrolującą ruch i tworzącą umiarkowany przepływ dla reszty stada. Dzięki temu kolejne ryby zużywały o 79 procent mniej energii.

Strony: 1 2

Reklama

Niektóre gatunki fauny okresowo znikają z powierzchni naszej planety. Istnieje wiele przyczyn takiego wymierania: czasami proces ten jest spowodowany zmianami klimatycznymi lub katastrofami, a czasami czynnikami antropogenicznymi, tj. negatywnym wpływem działalności człowieka.

Obecnie nauce udało się rozwiązać zagadkę wyginięcia tak niesamowitego stworzenia, jakim był nosorożec włochaty. Zwierzę to żyło w północnych regionach Eurazji, miało grubą wełnę, potężne ciało i dwa rogi na głowie.

Strony: 1 2

Reklama

Według oświadczeń grup zajmujących się ochroną przyrody, liczba ta jest znacznie niższa niż w poprzednich latach, ale decyzja o kontynuowaniu praktyki zabijania wielorybów jest niehumanitarna i sama w sobie rozczarowująca.

W oświadczeniu rządu Islandii wskazano, że komercyjna firma wielorybnicza o nazwie Hvalur hf. otrzymała licencję na polowanie na 128 płetwali na wodach Islandii oraz części Grenlandii i Wysp Owczych w tym sezonie łowieckim, który zwykle trwa od czerwca do sierpnia.

Strony: 1 2

Reklama

Eksperci znają około 100 nawyków społecznych ryb akwariowych danio rerio. Na przykład są okrągłymi tancerzami, a także produkują kortyzol, hormon stresu. Kiedy czują się zagrożone, zwykle pływają na dnie i zamarzają.

System laboratoryjny zmontowany na uniwersytecie obejmuje 56 akwariów i kilkaset ryb testowych. Eksperci twierdzą, że rozmnażają się one szybciej niż gryzonie, co pozwala na przeprowadzenie większej liczby badań.

Strony: 1 2

Reklama

Komarom nie wystarcza tylko wyczucie ludzkiego zapachu, identyfikują one indywidualny „autograf mikrobiologiczny”, czyli rodzaj unikalnego zestawu mikroorganizmów, w tym tych, które tworzą naszą odporność.

Eksperymenty wykazały, że samice komarów nieustannie się uczą. Zaoferowano im dwa kawałki materiału, z których jeden wydzielał ludzki zapach. To właśnie do niego dążyły testowane owady.

Strony: 1 2

Reklama